Stavba polygonu – část první <br> Plánování a začátky

Stavba polygonu – část první
Plánování a začátky

K rozhodnutí postavit zbrusu nový dopravně-výcvikový polygon došlo na konci roku 2007, kdy se náš projekt na Dopravní výcvikové centrum zalíbil podobně smýšlejícím lidem. Společně jsme utvořili společnost S-Drive s.r.o. a se na dlouhou cestu počínajíc plánováním a končíc a slavnostním otevřením nového polygonu v listopadu roku 2016. Cesta to byla dlouhá a ne vždy nejpříjemnější. Níže si můžete přečíst o začátcích našeho polygonu.

Lokalita v Hradci Králové

Vzhledem k tomu, že většina z nás je rozenými Hradečáky, vždy jsme chtěli, aby náš polygon stál v právě v Hradci Králové. Areál letiště byl nakonec vybrán jako vhodné místo k realizaci stavby, jelikož nám byl doporučen zastupitelstvem města Hradce Králové. Zastupitelstvu se náš záměr velmi líbil a pozemky jsme dostali k dlouhodobému pronájmu zároveň se souhlasem k zahájení stavby.

Projekt polygon

Dalším důležitým krokem bylo naplánovat, jak vlastně bude polygon vypadat. V době projektování jsme měli za sebou 15 let měli zkušeností se školením řidičů na všech ostatních výcvikových polygonech a autodromech v České republice i na Slovensku. Nikdy předtím jsme však nebyli postaveni před úkol nadesignovat vlastní polygon do posledního detailu. Tak jsme se postavili před rýsovací prkno a pustili se do práce.

Začátek stavebních úprav v březnu 2016 Začátek stavebních úprav v březnu 2016

Výcvikové moduly

Chtěli jsme postavit něco unikátního, o co ještě nikdo v České republice před námi nepokusil. S tímto na paměti jsme mezi sebou začali diskutovat, vymýšlet a čmárat návrhy. Inspirovali jsme se v zahraničí ostatními výcvikovými centry, až jsme dospěli ke konečnému rozhodnutí. Náš polygon bude mít sedm tréninkových modulů, každý z nich zaměřený na jinou dovednost zlepšovanou během výcviku.

  • Kluzná rovina,
  • Kluzký kopec,
  • Aquaplaningová vana,
  • Plocha s vodními překážkami,
  • Školicí středisko,
  • a Smyková deska.

Více se o všech modulech můžete dočíst podrobně na stránce věnované polygonu.

Smyková deska

Nejvíce jsme se těšili na smykovou desku. Vymysleli jsme si ji takovou, aby neměla v ČR obdoby. O mnoho měsíců později, když jsme stáli nad vyhloubenou dírou, v níž měl být mechanismus desky umístěn, spílali jsme do naivních snílků. Neměli jsme nikoho ochotného, kdo by ji pro nás vyrobil podle našich představ.
Se smykovou deskou jsme si ještě užili, celý proces o tom, jak jsme hledali technologa, si můžete přečíst zde.

Těším se, až tohle vážně postavíme.

Jan Baláž
jednatel společnosti

Začátek stavby

Po mnoha měsících plánování strávených nad stolem s projektanty jsme v březnu roku 2016 nechali vyjet stavební techniku na budoucí staveniště. Stroje začaly provádět terénní úpravy a kontury polygonu se pomalu rýsovaly.

My jsme si s hrůzou uvědomili, že teď již není cesty zpět. Dlouhé roky jsme tento projekt připravovali a nejednou se nám zdálo neskutečné, že se náš sen stává realitou. Měli jsme trochu obavy, aby všechno včas a v pořádku dopadlo a to jsme ještě ani nevěděli, co všechno nám rok ještě 2016 přinese.

Chcete vědět, jak to všechno dál probíhalo? V příštím díle se dočtete o problémech a úskalích, které jsme potkali během stavby.

Také by vás mohlo zajímat

Za volantem po šedesátce?

Schopnost řídit auto i jejich udržení je zcela individuální, tedy i váš sedmdesátiletý tchán může být kompetentní účastnit se provozu, zatímco o dvacet let mladší řidič bude mít velké potíže.

22.3.2018 Celý článek