Polygon

Polygon
1. Školící středisko

1. Školící středisko

Hlavní, bezbariérová budova obsahuje 4 vybavené učebny s celkovou kapacitou až 130 účastníků. Učebny disponují interaktivní digitální tabulí a multimediální technikou pro moderní způsob prezentací. Pro účastníky kurzů je také připraveno zázemí s kuchyňkou a kávovarem. Další součástí budovy je rozlehlý showroom, který pojme i několik osobních nebo dodávkových vozidel a rozšiřuje tak možnosti pro firemní prezentace a akce s účastí mnoha desítek osob.

2. Smyková deska s vodními překážkami použitelná i pro motorová vozidla nad 3,5t

2. Smyková deska s vodními překážkami použitelná i pro motorová vozidla nad 3,5t

Všichni kvalitní výrobci automobilů dělají maximum pro to, aby vozidlo nebylo svojí povahou přetáčivé, neboť následky smyku zadní nápravy a následného bočního nárazu jsou mnohem tragičtější než u smyku nedotáčivého. Přesto k těmto smykům pochopitelně dochází, zejména ve vyšších rychlostech. A proto zde máme desku, která tento smyk při tréninku vyvolává a řidičům dává možnost se s úskalím přetáčivého smyku seznámit. Za deskou následuje kluzná plocha s možností vytvoření náhlé překážky kolmými vodními clonami. Naše smyková deska je v ČR jedna ze dvou, která zvládne i vozidla až do 35 tun, v Čechách jediná!

3. Asfalt s vodními překážkami

3. Asfalt s vodními překážkami

Název zní jednoduše, ale zde se trénují nejnáročnější cviky a testy. Jezdí se vyššími rychlostmi než na kluzných plochách a řidič se zde přibližuje realitě v silničním provozu. Právě zde je nejvíce „cítit“ vztah rychlost-prostor-lidská reakce. I zde máme kolmé vodní překážky k nácviku náhlého vyhýbání a další simulace. Mimochodem jde také o hlavní tréninkovou plochu pro motocykly.

4. Kluzný kopec

4. Kluzný kopec

Kopec nemůže na kvalitním cvičišti chybět. Slouží nejen k porovnání fyzikálních zákonitostí jízdy v krizové situaci vůči kluzné rovině, ale také k nácviku některých situací a zákonitostí spojených s přenosem výkonu motoru na vozovku a otestování elektronických systémů moderních vozidel. V silničním provozu v zimě se nejdříve „ucpou“ právě kopce! A nejen díky náklaďákům.

5. Aquaplaningová vana

5. Aquaplaningová vana

Voda, déšť je jedno z nejpodceňovanějších rizik na silnicích v ČR. Velmi často vidíme, že řidiči nesnižují rychlost jízdy, když začne pršet. K vodě nemají respekt, jako například ke sněhu. A přitom jde na vodě častěji o život než na sněhu, protože na ní jezdíme rychleji. Tento modul slouží k seznámení s vrstvou vody a nácviku reakce v případě, že vozidlo začne „plavat“.

6. Rovná kluzná plocha

6. Rovná kluzná plocha

Kluzná plocha na rovině slouží k nácviku těch nejzákladnějších, ale zároveň nejzásadnějších fyzikálních vztahů a řidičských dovedností, na kterých lze stavět další a náročnější trénink. Zvládnutí smyku je pro řidiče těžký úkol, ale umění maximálně zpomalit a dosáhnout minimální brzdné dráhy v krizové situaci za každých adhezních podmínek lze naučit.

7. Zatáčka - Kruh

7. Zatáčka - Kruh

Kluzná plocha, ale také její asfaltová část v zatáčce slouží k pochopení a tréninku vlivů odstředivé síly ve vztahu k rychlosti. Také k tomu, že na chování vozidla má kromě rychlosti a konstrukce vozidla vliv i způsob jízdy nebo technický stav vozidla.

3D otočný model

Plně otočný 3D model dopravního polygonu. Pro spuštění klikněte na tlačítko play.
zpracoval: Ing. Pavel Svoboda - stavební inženýr a grafický specialista

Také by vás mohlo zajímat