Kamion v protisměru – co teď?

Kamion v protisměru – co teď?

Už jste si někdy zkusili představit scénu jako z hororu? Jedete po pěkné široké silnici, cesta ubíhá a najednou se proti vám vyřítí kamion. Co se zdá být scénou z filmu s nepříliš nápaditou dramaturgií, se bohužel i na našich komunikacích může stát skutečností.

Jak se v takové situaci zachovat?

Na úvod trochu fyziky. Snadno si spočítáme, že jestliže nákladní vozidlo začíná vybočovat do našeho pruhu ve vzdálenosti 200 m od našeho automobilu, pak při cestovní rychlosti 100 km/h osobního vozu a 80 km/h  nákladního dojde ke střetu za 4 vteřiny.

Při úniku na pravou stranu existuje až 80% šance na přežití posádky.

Blinkry či klakson vám v této situaci rozhodně nepomohou. Vždyť i zvuk sirén vozidel IZS je v jedoucím vozidle na volném prostoru problematicky slyšet na vzdálenost větší 150 metrů. V tomto krátkém časovém úseku je nejrozumnější zareagovat šlápnutím na brzdu. Intenzivní, neboli krizové brždění oddálí čas možného střetu s kamionem, sníží rychlost, ve které dojde k nárazu (není myšleno do protijedoucího kamionu, ale kamkoli jinam) a současně jím zvýšíte stabilitu vašeho vozu při potřebném manévru. Navíc, ve 100km/h se vám do příkopu chtít nebude, ale ve  40 km/h to tam dáte.

Jízda v protisměru? Je to řešení?

Současně se snižováním rychlosti hledejte místo, kam auto „zaparkujete“. Za každou cenu se snažte vyhnout střetu s pevnou překážkou, jako je strom, mostek či nájezd do pole. Pokud ještě váháte, zda stočit volant směrem doprava či doleva, nechte se inspirovat statistikou analýz dopravních nehod.

Analýza dopravních nehod

Vyplývá z nich, že při úniku na pravou stranu existuje až 80% šance na přežití posádky. Hlavními důvody, proč vlevo jsou šance o poznání nižší, je vysoká pravděpodobnost, že řidič v protisměru při úleku strhne vozidlo do svého pruhu, v němž do vás narazí nebo hrozící čelní střet s vozidlem jedoucím za ním.

Stále je však brát v potaz, že výjimky potvrzují pravidlo. Na jednu takovou situaci se podívejte ve videu. V případě zájmu o pravidelné informace ze světa dopravné bezpečnosti nám zanechte svůj mail níže.

Přihlašte se k odběru novinek.

Také by vás mohlo zajímat

Za volantem po šedesátce?

Schopnost řídit auto i jejich udržení je zcela individuální, tedy i váš sedmdesátiletý tchán může být kompetentní účastnit se provozu, zatímco o dvacet let mladší řidič bude mít velké potíže.

22.3.2018 Celý článek